2003.02.19. O CEM SE Z "CESKYCH" MASMEDII NEDOZVITE ANI SLOVO:
(S VYJIMKOU KOMUNISTICKYCH "HALO NOVIN", ORIENTOVANYCH NA VYCHD, DNES UZ V CESKE REPUBLICE NEEXISTUJE JEDINY CESKY DENIK... DOKAZETE SI PREDSTAVIT, ZE BY NEMECKY, BRITSKY NEBO FRANCOUZSKY TISK VLASTNIL NEJAKY CESKY ESTEBAK, TAK JAKO KRYCI FIRMY KGB VLASTNI CESKA MASMEDIA???) 

 BOJ ZA UDRZENI ALESPON MINIMALNI SVOBODY SLOVA
NA MASMEDIÁLNÍM TRHU S MYŠLENKAMI A INFORMACEMI
SE V CESKE REPUBLICE DOSTAVA DO NEJKRITICTEJSIHO STAVU OD 17.11.1989.
CESKA MASMEDIA
 - TOVARNY NA VYROBU VEREJNEHO MINENI,
ZNOVU POD KONTROLOU StB!
(PROSIM O DALSI SIRENI!!!) 
Importance:
High

ÚVOD DO SITUACE:
 http://www.mediaprintkapa.cz

NEBEZPEČÍ MONOPOLU NA VYDÁVÁNÍ A ŠÍŘENÍ TISKU

Vydáno 19.12.2002   ČT 1, 22:25 Klekánice (přepis):

Petr BOHUŠ, moderátor:
Dobrý večer. Tři NEJVĚTŠÍ VYDAVATELÉ  novin a časopisů v České republice mají šanci ovládnout celý novinový trh. VYDAVATELÉ se totiž zároveň stali nejsilnějším DISTRIBUTOREM, takže budou moci sami rozhodovat, komu noviny a časopisy prodají a komu ne. Sami by také mohli rozhodnout, jestli na trh pustí jiné než vlastní noviny. Někteří novináři a mediální odborníci i z Evropské unie se propojení vydavatelů s distributorem obávají. Je to jen běžný obchodní spor nebo může být u nás ohrožena svoboda slova?

Irena VÁLOVÁ, Media Observatory ČR, organizace při Evropské federaci novinářů:
My prostě v tuto chvíli hovoříme o vznikajícím monopolu na vydávání a šíření informací a myšlenek v této zemi.

Pavel DOSTÁL, ministr kultury:

Já vám to řeknu upřímně, co si o tom myslím, v této chvíli je to pro mě zcela banální, obyčejný obchodní spor.

Radomil JUDA, generální ředitel PNS, a.s.:
PNS nikdy neusilovala, ani neusiluje o monopol.

Milan KOPECKÝ, novinář a bývalý vydavatel:
Podle mého názoru se v současné době tak, jak to vypadá, schyluje k jasné monopolizaci, teď bych mluvil o oblasti distribuce. Vidím to jako nešťastné řešení.

Redaktorka:
Vydávání novin a distribuce jsou dvě rozdílné, ale na sobě úzce závislé činnosti. Sebekvalitnější noviny či časopis jako by neexistovaly, kdyby si je čtenáři v tom svém stánku nemohli koupit!
V České republice jsou už pouze dva distributoři tisku. První novinová společnost, tedy PNS, která vznikla z předlistopadového monopolu Poštovní novinové služby a získala veškerou síť trafik. Vedle PNS vznikla soukromá firma Mediaprint&Kapa. Až dosud měly trh rozdělen přibližně napůl, 55% permanentně ztrátová PNS a 45% neustále prosperující Mediaprint&Kapa. Jenomže postupem času se největší vydavatelé tisku stali majiteli PNS. Je to vydavatelství Vltava-Labe-Press se svou sítí regionálních deníků, vydavatel Mladé fronty a Lidových novin MAFRA a Blesku RINGIER.

Aleš PEJCHAL, právník Mediaprintu:
Postupně čtyři největší vydavatelé denního tisku v této republice koupili akcie dříve monopolní Poštovní novinové služby, jak se jmenovala dříve, nyní První novinové společnosti, a.s., a v současné době sveho prakticky jediného soupeře tito vydavatelé vytlačují z distribučního trhu.

Redaktorka:
Všechno začalo letos v říjnu. Vydavatelství Vltava-Labe-Press takřka ze dne na den vypovědělo smlouvu na distribuci svých regionálních deníků společnosti Mediaprint, nejdříve v západních Čechách.

Ivan KAUFMANN, jednatel Mediaprintu:
My jsme obdrželi výpověď, samozřejmě jsme chtěli okamžitě jednat. To jednání se i uskutečnilo a my jsme nabídli mimořádně výhodné podmínky za účelem obnovení spolupráce.

Redaktorka:
Veškeré pokusy o jednání však nikam nevedly. Vydavatelství nabízené podmínky nepřijalo. Výpověď Vltava-Labe-Press zdůvodňuje snahou o úspory.

Vladimír POŘÍZ, generální ředitel Vltava-Labe-Press:
Ty celkové náklady na distribuci tvoří řádově třicet procent veškerých nákladů společnosti. Z tohoto důvodu jsme ke konci září dali výpověď společnosti Mediaprint&Kapa s tím, že jsme si tam chtěli vyzkoušet jiný model distribuce a také jsme chtěli vědět, kolik by nás to do budoucna mohlo stát.

Redaktorka:
A po této výpovědi v západních Čechách jako by na truc odebral Mediaprint od vydavatelství o osmdesát procent novin méně než doposud.

Ivan KAUFMANN, jednatel Mediaprintu:
Toto je následná reakce na to, co se odehrálo před tím. Dostali jsme v jeden den v rozmezí čtyřicet minut dvě výpovědi od dvou nezávislých deníků, shodou okolností všechno akcionářů PNS a dva dni poté třetí avizovaná výpověď od dalšího deníku, shodou okolností také akcionář konkurenční PNS.

Redaktorka:

Vedení PNS nevidí nic neobvyklého na tom, že vlastníky společnosti jsou sami vydavatelé. Obchodní podmínky podle nich nedodržel Mediaprint.

Radomil JUDA, generální ředitel PNS, a.s.:
V této situaci jsme byli naléhavě požádáni vydavatelstvím Vltava-Labe-Press, abychom zajistili distribuci těchto osmdesáti procent nepřevzatého nákladu.

Vladimír POŘÍZ, generální ředitel Vltava-Labe-Press:
Blížily se komunální volby, kde naše deníky mají významné postavení. Byli jsme i vázáni spoustou smluv vůči politikům, politickým stranám a z tohoto důvodu se sešlo představenstvo a rozhodlo, že pokud se nesjedná náprava, tak ukončíme spolupráci s Mediaprint&Kapa. (všimněte si souvislosti - odpověď I. Válové) >>>

Redaktorka:
A tak se také stalo. Vltava-Labe-Press začalo své noviny rozvážet do stánků a obchodů pouze prostřednictvím PNS. Mediaprint zažaloval vydavatelství u tří Krajských soudů v Ústí nad Labem, Hradci Králové a Českých Budějovicích. A ve dvou případech daly soudy Mediaprintu zapravdu a vydaly předběžná opatření. V Hradci a Budějovicích tak musí nakladatelství zatím distribuovat tisk i prostřednictvím Mediaprintu. 7. listopadu v noci si přijeli s rozhodnutím soudu v ruce pracovníci Mediaprintu do Hradce Králové pro výtisky. Místní divize vydavatelství jim však odmítla noviny vydat.

Ivan KAUFMANN, jednatel Mediaprintu:

Oznámili jsme všem našim partnerům, co se tady stalo, co se děje, co se děje s vydavatelstvím Vltava-Labe-Press a dostali jsme první podněty z trhu, kde samotní prodejci říkali: "Za těchto podmínek chci zkrátit dodávku, nedodávejte mi."

Redaktorka:
Stánkaři a další prodejci pochopitelně spolupracují s tím distributorem, který je schopen vozit všechny požadované tituly.

Ivan KAUFMANN, jednatel Mediaprintu:
Na prodejce byl vyvíjen tlak, že pokud nepodepíší smlouvu s PNS, bude jim ukončena dodávka novin
a tím pádem nebudou moci pokračovat.

Redaktorka:
Do této chvíle se celá věc může jevit jako spor dvou byznysmenů. Vydavatele Vltava-Labe-Press a distributora Mediaprint Kapa. Jenomže po výpovědích ze strany nakladatelství Vltava-Labe-Press následovaly výpovědi další, připojila se další velká vydavatelství: Mafra, vydavatel Mladé fronty a Lidových novin a také Ringier, vydavatel Blesku.
Která nakladatelství a které deníky vám přestaly dodávat?

Ivan KAUFMANN, jednatel Mediaprintu:
Když si vezmete složení akcionářů PNS, tak vyjma vydavatelství Ekonomie všichni.

Redaktorka:
Domluvily se tyto konkurenční firmy na společném postupu? Uzavřely takzvanou nedovolenou kartelovou dohodu? Vydavatelé to popírají, výpovědi zdůvodňují tím, že když začal spor mezi Mediaprintem a nakladatelstvím Vltava-Labe-Press, znejistěli.

Aleš PEJCHAL, právník Mediaprintu:
Ona možná existuje představa, že kartelové dohody jsou někde napsané nebo zvukově zaznamené a tak dále. Pravý opak je pravdou. Kartely vždycky vznikají tak, že se někdo někde dohodne, samozřejmě beze svědků, samozřejmě bez toho, že by z toho existoval jakýkoliv zápis. Už jenom ta skutečnost, že čtyři největší vydavatelé denního tisku skoupí po dohodě akcie distributora tisku, který ovládá víc jak padesát procent distribuce, hovoří za všechno.

Radomil JUDA, generální ředitel PNS, a.s.:

Ne všichni vlastníci PNS se rozhodli vypovědět smlouvu firmě Mediaprint&Kapa, to za prvé. Za druhé je třeba říct, že i nevlastníci PNS, neakcionáři se rozhodli tuto smlouvu s Mediaprint&Kapa vypovědět.

Irena VÁLOVÁ, Media Observatory ČR, organizace při Evropské federaci novinářů:
Pokud v této zemi bude jediná distribuční společnost, která distribuuje denní a jiný tisk, společnost, která je současně vlastněná nejsilnějšími vydavateli, tak to znamená, že takováto společnost v rámci tohoto monopolu, který právě vzniká, má kontrolu nad veškerými obchodními smlouvami, které uzavře, má kontrolu nad cenami, to znamená, že zpětně tímto způsobem ovlivňuje obsah tisku a určuje, kdo na trhu s informacemi a myšlenkami zůstane a kdo z něho zmizí.

Redaktorka:
A k monopolu PNS by skutečně mohlo dojít. Pokud totiž Mediaprint nebude schopen do stánků a obchodů dodávat požadované tituly, nebudou s ním prodejci novin spolupracovat. A bude mít pak v budoucnu šanci nějaký jiný distributor?

Radomil JUDA, generální ředitel PNS, a.s.:
Nemyslím si, že výpovědí dvou, tří vydavatelů by mělo dojít k monopolizaci.

Redaktorka:
Ovšem pokud až do této doby vysoce úspěšný Mediaprint zkrachuje, skutečně hrozí monopol ztrátové PNS. A s Mediaprintem za této situace odmítají spolupracovat stále další a další vydavatelé. Zrovna, když jsme ve firmě Mediaprint natáčeli, přijeli tam pracovníci Mladé fronty a vypověděli smlouvu.

Ivan KAUFMANN, jednatel Mediaprintu:
Vy jste z Mladé fronty, že jo?

Osoba:
Ano.

Aleš PEJCHAL, právník Mediaprintu:
Já si dovolím tvrdit, pokud dojde k té situaci, kterou měli ti největší vydavatelé tisku naplánovanou a ke které přikročili, že už tady žádný relevantní trh v oblasti distribuce tisku nebude.

Milan KOPECKÝ, novinář a bývalý vydavatel:
Už v této situaci je naprosto vyloučeno, aby se na tomto trhu někdo rozhodl, že začne vydávat jakékoliv periodikum, které by současného velkého vydavatele mohlo jakýmkoliv způsobem ohrozit.

Aleš PEJCHAL, právník Mediaprintu:
Pokud nebude tento deník vzat do distribuce jediné fungující distribuční firmy, vlastněné vydavateli, tak samozřejmě nemá šanci vydavatelům úspěšně konkurovat a zkrachuje.

Redaktorka:

Kvůli podezření z nedovolené kartelové dohody mezi vydavateli se situací začal zabývat brněnský antimonopolní úřad. Zatím však nerozhodl.

Josef BEDNÁŘ, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže /ÚOHS/:
Není možné očekávat od úřadu strukturální konečné řešení daného problému. Úřad může v jednom případě rozhodnout, že porušen zákon byl, pokud nashromáždí řádné důkazy. Pokud nikoliv, tak může rozhodnout, že zákon porušen nebyl.

Milan KOPECKÝ, novinář a bývalý vydavatel:
Toto propojení jednoznačně, ať se to někomu líbí nebo ne, predikuje možnost totálního ovlivnění současného trhu a myslím si, že by si to ta republika měla včas uvědomit a že by tuto situaci vůbec neměla připustit.

Josef BEDNÁŘ, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže /ÚOHS/:

Je pravdou, že k problematice distribuce tisku se náš úřad vyjadřoval v roce 1996, kdy poukazoval na to určité riziko, které souvisí s vlastnickými právy, to znamená s propojením mezi vydavateli a mezi distribuční společností, tehdy fungující PNS.

Radomil JUDA, generální ředitel PNS, a.s.:
Já si to prostě nemyslím, že toto nastane. Nicméně všude tam, kde z nějakých důvodů se časem, z historických důvodů vyvinul monopol, v těchto případech tyto organizace jsou pod společenskou kontrolou.

Irena VÁLOVÁ, Media Observatory ČR, organizace při Evropské federaci novinářů:
Monopol, který bude mít absolutní kontrolu nad veškerými obchodními a jinými smlouvami a dohodami, může velice lehce například uzavřít smlouvu s politickou reprezentací této země. (zpět na odpověď V. Poříze) >>>

Vladimír POŘÍZ, generální ředitel Vltava-Labe-Press:
Já to tak absolutně nevnímám. Je potřeba si uvědomit, že konkurence mezi jednotlivými vydavateli je obrovská a v podstatě jedná se o každodenní boj o čtenáře. Nedokážu si představit, že by vydavatelé udělali kartelovou dohodu a že by tento boj nějakým způsobem byl porušen. Ten boj je každodenní a každý den se pereme o čtenáře.

Redaktorka:
Přestože většina aktérů hovoří o běžném obchodním sporu, o situaci se už začínají zajímat novinářské organizace i z Evropské unie a politici.

Michal DOKTOR, poslanec ODS:
Postupuje-li jeden z distributorů, jehož podíl na trhu je padesát procent, tímto způsobem, pak je to evidentní snaha o převzetí monopolu.

Pavel DOSTÁL, ministr kultury:

Já si vyčkám, až rozhodne úřad pro hospodářskou soutěž. V okamžiku, kdy úřad pro hospodářskou soutěž rozhodne, že jde o monopolizaci, bude nutné, aby se tím zabývala vláda. Zřejmě bude třeba upravit zákony, týkající se hospodářské soutěže.

Josef BEDNÁŘ, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže /ÚOHS/:
Není nutné čekat na rozhodnutí úřadu, je nutné se zabývat otázkou, zda samotné toto propojení vlastnických práv nezakládá určitá rizika v chování těchto subjektů.

Milan KOPECKÝ, novinář a bývalý vydavatel:

Otázka distribuce není vůbec řešena tiskovým zákonem. Tiskový zákon podle mě má pojmout tiskovinu jako takovou.

Pavel DOSTÁL, ministr kultury:
Vše, co mám na stole, říká, že to neupravují tiskové zákony, ani mediální zákony, ale právě zákony týkající se hospodářské soutěže.

Aleš PEJCHAL, právník Mediaprintu:
Většina vyspělých evropských zemí hodnotí tisk zcela jinak než jiné komodity a je tam zvláštní ochrana pro veškeré média, kde podmínky pro fúze, podmínky pro kartely, dohody a tak dále, jsou daleko přísnější než třeba u prodávání bot nebo u pěstování brambor.

Irena VÁLOVÁ, Media Observatory ČR, organizace při Evropské federaci novinářů:
Skutečně ten tisk je strategická komodita ve smyslu šíření politických a jiných názorů.

Michal DOKTOR, poslanec ODS:

To naše právo zatím neřeší. My jsme tady zkušenost s podobnými praktikami neměli. Musím říct, že v Evropě je zrovna tak neobvyklé, spíše zakázané, aby v souladu postupovala vydavatelství a distributoři.

Irena VÁLOVÁ, Media Observatory ČR, organizace při Evropské federaci novinářů:
Tak jako v demokracii nemůže existovat diktatura jedné strany, nemůže v demokracii existovat diktatura jedné firmy.

Redaktorka:
Na první pohled běžný obchodní spor přerostl v kampaň na obranu svobody slova. Spor vrcholí
a způsobil lavinový efekt. Před pár dny rozvázala smlouvy s Mediaprintem další dvě vydavatelství, které vydávají časopisy. Kvůli nejisté situaci rozvázala smlouvy i vydavatelství, která nejsou akcionáři PNS. Organizace při Evropské unii Media Observatory vyjádřila své znepokojení. Nejde o krach jedné firmy, pokud třeba pracuje špatně, ale bude mít pak na trhu šanci nějaká jiná distribuční společnost? Je celá věc pouze obchodním sporem nebo jde o ohrožení svobody slova?

Milan KOPECKÝ, novinář a bývalý vydavatel:
Tady mluvíme o velice důležitých věcech, jako je veřejné mínění, a to nemůžeme nechat na libovůli trhu.

Irena VÁLOVÁ, Media Observatory ČR, organizace při Evropské federaci novinářů:
Tento stát přenesl svoji povinnost zajistit občanům pravdivé a úplnné informace na soukromé firmy a nelze si vytvořit na toto právo monopol.

Milan KOPECKÝ, novinář a bývalý vydavatel:

Opravdu ta moc těch distribučních monopolů je bezmezná. Kdyby někdo z nich řekl, "budete ty noviny tisknout hlavou dolů," tak to tak bude, protože oni mohou všechno, to podstatné totiž drží v ruce oni. Bez nich nebo dokonce proti nim se nikdo ke čtenářům nedostane, žádná nežádoucí informace, žádná myšlenka...

 


... zpět na seznam zpráv ...

 

 

 

2002.12.10.: Z DOPISU POSLANCŮM ČESKÉ REPUBLIKY PETRA CIBULKY:

    ... Současná mocenská garnitura, jak moc výkonná, tak i moc zákonodárná, je rovněž zodpovědná za nebezpečnou monopolizaci v oblasti masmédií, tedy výroben veřejného mínění, které v minulých letech v tichosti přešly, a to téměř bez jediné výjimky, prostřednictvím zahraničního kapitálu nejasného původu, do komunistických a estébáckých rukou. Stačí porovnat Obchodní rejstřík Ministerstva spravedlnosti na www.justice.cz s databází StB www.cibulka.net … Nelze bez znepokojení přihlíží konečné fázi zmonopolizování trhu s periodickými tiskovinami opět do rukou těch samých kádrů. Monopolní finanční a personální spojení vydavatelů s distributory, při současné platnosti sterilního zákona 198/1993 „o zločinnosti a zavrženíhodnosti komunistického režimu“, je pro svobodu, demokracii i svobodné podnikání smrtelné. Viz.: http://www.mediaprintkapa.cz. O výsledku voleb v rámci postkomunistické „Národní fronty“ je u nás rozhodnuto předem!!!

 

Distribuce, vydavatelé a komunistická StB:

První novinová společnost a.s.

Pod ní spadají firmy: Transpress s.r.o., ABO s.r.o., REDIT s.r.o., SDS s.r.o. (Severočeská distribuční společnost), JDS s.r.o. (Jihočeská distribuční společnost), Morava – Print s.r.o., RET s.r.o., SmDS s.r.o. (Severomoravská distribuční společnost)

 

Jméno

Příjmení

r.č.

finkce

svazek

Krycí jméno

Evidující správa StB

Typ spolupráce

Robert

Ohrzal

511226/212

člen dozorčí rady První novinové společnosti, jednatel Severomoravské distribuční společnosti

18023

Elektron

Ostrava

agent, tajný spolupracovník

Ing.Petr

Kramář

480922/450

jednatel f.Transpress s.r.o.

26818

Pavel

Brno

důvěrník

Ing.Rudolf

Gerstner

541023/0232

Jednatel společnosti ABO a Severočeská distribuční spol.

28369

Plzeň

Plzeň

důvěrník

 

 Vydavatelé

Jméno

Příjmení

r.č.

funkce

svazek

Krycí jméno

Evidující správa StB

Typ spolupráce

Tomáš

Bohm

610319/0929

Předseda UVDT (Unie vydavatelů), člen představenstva a generální ředitel Ringier ČR a.s., jednatel vydavatelství Československý sport

32174

Vltavský

Centrála

Důvěrník

Karel

Tejkl

471103/023

Ředitel divize Hradec králové vydavatelství VLTAVA-LABE-PRESS

14496

Fotograf

Hradec Králové

Důvěrník

Ing.Milan

Pešava

29.9.1952

Vedoucí distribuce divize Hradec králové vydavatelství VLTAVA-LABE-PRESS

18479

Petr, Inženýr

Hradec Králové

Agent, tajný spolupracovník

Mgr.Bohumil

Prácheňský

16.8.1951

Ředitel výroby a distribuce divize Praha vydavatelství VLTAVA-LABE-PRESS

4774, 477488

Bohouš, Diplomat

Centrála

důvěrník, agent, tajný spolupracovník

JUDr.Karel

Walter

510122/007

Člen představenstva vydavatelství Borgis a.s.

172316

 

Důstojník

StB

 

Vysoká škola SNB

Ing.Miroslav

Pavel

410906/103

Jednatel ECOMEDIA, s.r.o., předseda představenstva a generální ředitel vydavatelství Economia a.s.

30264, 5500,

37890,

26488, 550088

Mládežník, Ekonom

Centrála

důvěrník, agent, tajný spolupracovník

 

 

OSOBY, JEJICHŽ JMÉNA SE SHODUJÍ S DATABÁZÍ KOMUNISTICKÉ StB,
KTERÉ VŠAK NELZE S JISTOTOU IDENTIFIKOVAT, 
PROTOŽE NEJSOU ZNÁMA JEJICH DATA NAROZENÍ:

 

Jméno

Příjmení

Funkce

Vydavatel

Divize

Jiří

Tomek

ředitel divize Mír

VLTAVA-LABE-PRESS a.s.

tiskárna

Josef

Richter

šéfredaktor Večerníku Praha

VLTAVA-LABE-PRESS a.s.

Praha

Ludvík

Dlouhý

vedoucí novinového centra

VLTAVA-LABE-PRESS a.s.

Ústní nad Labem

Petr

Soukup

šéfredaktor

VLTAVA-LABE-PRESS a.s.

České Budějovice

Ivan

Novotný

vedoucí inzerce

VLTAVA-LABE-PRESS a.s.

České Budějovice

Pavel

Bárta

šéfredaktor

VLTAVA-LABE-PRESS a.s.

Vysočina

Jaromír

Fridrich

šéfredaktor

VLTAVA-LABE-PRESS a.s.

Hradec Králové

Bohumil

Vondráček

vedoucí novinového centra

VLTAVA-LABE-PRESS a.s.

Hradec Králové

Tomáš

Šiřina

šéfredaktor

VLTAVA-LABE-PRESS a.s.

Ostrava

Milan

Mokráň

vedoucí inzerce

VLTAVA-LABE-PRESS a.s.

Brno

Jan

Hamáček

finanční a administrativní ředitel

Ringier ČR a.s.

 

Petr

Bílek

šéfredaktor časopisu Reflex

Ringier ČR a.s.

 

Jaroslav

Červený

ředitel útvaru IT

MAFRA a.s.

 

Roman

Kratochvíl

vedoucí regionální redakce

MAFRA a.s.

Vysočina

Vladimír

Tomášek

vedoucí distribuce

MAFRA a.s.

Pardubice

Vladimír

Novotný

regionální vedoucí prodeje

MAFRA a.s.

Pardubice

Vladimír

Bílek

vedoucí regionální redakce

MAFRA a.s.

Hradec Králové

Pavel

Černý

vedoucí distribuce

MAFRA a.s.

Hradec králové

Jiří

Tesař

regionální vedoucí prodeje

MAFRA a.s.

Hradec Králové

Jaromír

Krejčí

vedoucí distribuce

MAFRA a.s.

Brno

Petr

Žižka

vedoucí regionální redakce

MAFRA a.s.

Ostrava

Jan

Štolba

ředitel divize ekonomického tisku

Economia a.s.

 

Zbyněk

Fiala

šéfredaktor časopisu Ekonom

Economia a.s.

 

František

Špičák

šéfredaktor časopisu Logistika

Economia a.s.

 

Petr

Přibyl

šéfredaktor časopisu Technik

Economia a.s.

 

Lubor

Kazda

zástupce šéfredaktora Práva

Borgis a.s.

 

  

Rád bych vás v této souvislosti chtěl upozornit na dvě nejdůležitější knihy přelomu dvou věků, věku Ryb a duchovního věku Vodnáře, které spolu úzce souvisí. Za prvé to je „VODNÁŘSKÉ EVANGELIUM JEŽÍŠE KRISTA“, o které mluvím jako o „Bibli pro dospělé“ a za druhé to je kniha jednoho z nejslavnějších ruských současných psychotroniků Alexandera Svijaše „JAK ZÍSKÁVAT INFORMACE Z JEMNOHMOTNÉHO SVĚTA“. Po přečtení této knihy pochopíte, proč informační služby Západu prohrály tak snadno v tajné válce proti komunismu a byly nuceny s ním uzavřít oboustranně výhodnou dohodu, samozřejmě jako vždy na náš úkor. Stejně snadno zjistíte, že naše politická strana REFEREND a přímé demokracie Pravý Blok usiluje o dosažení svých programových cílů v souladu s Božím plánem. Pokud vás to bude zajímat, opravdu velmi lehce zjistíte, kdo ze členů Pravého Bloku pracoval nebo stále ještě pracuje pro tajné služby, jaká je pravda o spolupráci rodiny Havlových s Gestapem za nacistické okupace a se sovětskými tajnými službami, těmi vojenskými i těmi civilními, po II. světové válce za komunistické okupace, kdy podepsal Václav Havel spolupráci s StB aj., jaká je pravda o 17. listopadu 1989, popř. kdo zavraždil J.F.Kenedyho nebo jaký byl skutečný konec J.V. Stalina, Adolfa Hitlera, atd., atd. A pokud by se náhodou i mně osobně někdy něco stalo, stejně snadno zjistíte, jaké byly skutečné okolnosti mé smrti, která složka státní moci se na ní případně podílela a jak se jmenovali její organizátoři a vykonavatelé. Obě knihy koupíte v každém lepším knihkupectví duchovní literatury za 250 a 200, - Kč. UDĚLEJTE TO PROSÍM!!!
 

 

Název zprávy České tiskové kanceláře:        

Ministerstvo kultury má dát poslancům zprávu o distribuci tisku

Datum:         7.2.2003

Čas:           15:01

Klíčová slova: ČR; sněmovna; média; 2

ID:            20030207F01072

Servis:        dce

Priorita:      4

Kategorie:     pol; for; med

Ministerstvo kultury má dát poslancům zprávu o distribuci tisku

    PRAHA 7. února (ČTK) - Sněmovní mediální komise dnes požádala

ministerstvo kultury, aby jí do konce února podalo zprávu o

situaci v oblasti distribuce tisku. Zpráva se má zaměřit hlavně

na to, zda jsou české zákony v této sféře v souladu s právem

Evropské unie. Žádost je reakcí na obavy některých mediálních

odborníků, podle nichž hrozí distribuci tisku v Česku monopol.

Žádost iniciovala poslankyně Kateřina Dostálová (ODS), která

ministerstvo viní z pasivity.

    Ve volném prodeji distribuují tisk na českém trhu pouze dvě

firmy, a to Mediaprint a PNS, ve které drží většinový podíl

vydavatelství Mafra, Ringier, Československý sport a Vltava-Labe-

Press. Spor mezi vydavateli a distributory vypukl loni poté, co

Mediaprint obdržel výpovědi od vydavatelů a obvinil je z

kartelové dohody. Problémem se zabývá také Úřad pro ochranu

hospodářské soutěže (ÚOHS).

    Právě počínání ÚOHS v kauze kritizovala při dnešním jednání

sněmovní komise šéfka organizace Media Observatory Irena Válová.

Antimonopolnímu úřadu vytkla, že zastává protichůdné postoje.

Jeho ředitele Josefa Bednáře obvinila z toho, že bojkotuje právo.

Zmínila přitom, že Bednář v minulosti působil v PNS. Válová také

naznačila kontakty lidí působících ve vydavatelstvích a

distribuci tisku s politiky. Někteří se loni údajně setkali s

náměstkem vicepremiéra Jaroslavem Burešem a s ministrem vnitra

Stanislavem Grossem.

    Media Observatory se kvůli celé kauze obrátila se stížností

na Evropskou komisi. Nyní je podle Válové nutný urgentní zásah

poslanců. Vyzvala je k vytvoření parlamentní vyšetřovací komise.

Prozkoumat je podle ní třeba i okolnosti privatizace PNS a

propojení politiků s vydavateli tisku.

    Zástupci distribučních firem dnes při jednání komise

nevystoupili, konkrétní nebyla ani rozprava poslanců.

    Jiří Hybš
 

NEJLEPSI UKAZKOU KLASICKEHO STRETU ZAJMU JE PRILOZENA TABULKA OBSAHUJICI JMENA PREDSTAVITELU  TOHOTO STATU, PUSOBICICH DRIVE CI NYNI  V PNS:

 

Jméno

Funkce v PNS

V PNS od - do

Funkce dnes a nebo dříve

1

Ing. Josef Bednář

člen představenstva

1993 - 1995

Předseda ÚOHS

2

Mgr. Igor Fojtík

člen představenstva

1993 - 1995

Ředitel odboru privatizace průmyslu a zdr. (MF)

3

Ing. Vratislav Kroužecký

člen představenstva

1993 - 1995

Ředitel odboru  (Min.hospod.)

4

JUDr. Jan Šusta

člen dozorčí rady

1995 - 1999

Ředitel UVDT

5

Ing. Tomáš Böhm

člen představenstva

2001 - 2002

Předseda UVDT

6

Ing. Michal Klíma

člen představenstva

1992 - 1993

Představenstvo UVDT

7

PhDr. Petr Schönfeld

člen představenstva

1992 - 1993

Nezávislý mediální odborník